Krav Maga

Krav Maga

jest nowoczesnym, praktycznym i sprawdzonym systemem samoobrony i walki wręcz, opracowanym i używanym od 50 lat przez Siły Zbrojne Izraela (IDF), policję, straż graniczną i inne służby – w tym również jednostki specjalne i antyterrorystyczne. Prosty i maksymalnie skuteczny system opiera się na wzmacnianiu podstawowych odruchów obronnych człowieka. Dzięki logicznie zbudowanej metodzie szkolenia oraz podejściu do samoobrony i walki, umożliwia osiągnąć dobry poziom sprawności w stosunkowo krótkim okresie trenowania również dla osób które nigdy nie ćwiczyły żadnych form walki. Prostota i skuteczność oraz realistyczne szkolenia podejmowania właściwych decyzji w stresie spowodowały jego rosnącą popularność w sferze cywilnej – zarówno w treningach osób młodszych, jak i starszych, a także dziewcząt i pań o dowolnej kondycji fizycznej.

Techniki samoobrony Krav Maga

przygotowują osobę również przeciw atakom, gdy agresorzy są uzbrojeni w pałkę, nóż, pistolet lub innego rodzaju broń.

Techniki obronne i podstawy Krav Maga

zawierają proste i naturalne ruchy, które są bardzo efektywne i łatwe do nauki. Studenci są uczeni stosować te podstawy i techniki w rozmaitych sytuacjach, od ciemnego otoczenia, do pozycji siedzącej albo leżącej, lub przy innego rodzaju ograniczeniach. Poza tym Krav Maga zajmuje się walką wręcz, która składa się na elementy takie jak ataki, obrony, timing (wybór odpowiedniego momentu do ataku), udawania, taktyka, poruszanie się i obserwacja, oraz psychologiczne i umysłowe aspekty związane z przetrwaniem gwałtownego ataku.

Krav Maga stosuje gradację obrony w zależności od intensywności ataku i sytuacji broniącego się, czemu służą cztery zasady:

I zasada:

Unikaj miejsc i sytuacji niebezpiecznych.

II zasada:

Jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, to oddal się z tego miejsca jak najszybciej.

III zasada:

Jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji i nie możesz się z niej oddalić, to walcz używając wszelkich dostępnych przedmiotów, które mogą Ci pomóc.

IV zasada:

Jeżeli znalazłeś się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, nie możesz się oddalić i w zasięgu nie ma żadnych przedmiotów, które można by było w walce wykorzystać, to walcz w sposób maksymalny, nie stawiając sobie żadnych ograniczeń.

Krav Maga to system, który można trenować jako:

1. samoobronę dla osób cywilnych (bardzo rozpowszechniona w Izraelu, USA, Europie – na poziomie podstawowym)

2. walkę – poziom treningu dla tych, którzy poza podstawą samoobrony chcą trenować walkę wszechstronnie w sposób

wysokowysiłkowy,ciężki, pełnokontaktowy, w kontekście starcia ulicznego z kilkoma przeciwnikami

3. policyjny system technik i taktyk interwencji

4. wojskową walkę wręcz (używa armia i wszystkie inne służby Izraela, w tym jednostki specjalne i antyterrorystyczne

oraz służby tajne; a także armia szwedzka i armie oraz jednostki innych krajów in).

5. zaawansowany system taktyk bojowych Krav Maga (używają jednostki i służby specjalne Izraela i in. krajów świata. W Polsce od lat trwa dobrowlona współpraca jednostek specjalnych m.in. 1.szego Pułku Specjalnego z Lublińca, czy komandosów FORMOZY z Tomaszem Adamczykiem prowadzącym tam kursy instruktorskie od 1996 roku)

6. system taktyk dla służb ochrony (Izrael – ambasady, linie lotnicze, VIP i in; oraz szereg innych krajów na całym świecie).

STOPNIE EGZAMINACYJNE DLA CYWILÓW:

W cywilnych szkoleniach Krav Maga stosujemy symbolikę naszywek na spodniach lub koszulkach.

Wzorowane na modelu militarnym, przedstawiają:

STOPNIE UCZNIOWSKIE:

D1 – D5 – defender

F1 – F5 – fighter

STOPNIE MISTRZOWSKIE:

Expert 1 – Expert 5

Master 1 – Master 3

LEAVE YOUR COMMENT

Podlaskie Centrum KRAV MAGAKrav Maga